Nieruchomości coraz częściej stają się przedmiotem inwestycji oraz głównym źródłem utrzymania przedsiębiorców. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, nieruchomości są doskonałym sposobem zabezpieczenia kapitału na długi okres czasu. Po drugie, istnieje szeroki wachlarz możliwości uzyskiwania z nich dochodu. W związku z tym w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosło zainteresowanie tzw: flipami. W dalszej części przedstawione zostanie czym są owe flipy i jakie są ich rodzaje.
Czym jest flip?
Flipy w swojej istocie polegają na zasadzie “kup taniej, sprzedaj drożej”. Inwestor bądź przedsiębiorca kupuje daną nieruchomość, dodają jej wartości, a następnie sprzedają z zyskiem. Choć w gruncie rzeczy tak wygląda cała procedura przeprowadzenia flipa, to miniprocesów kryjących się wewnątrz tego schematu jest bardzo dużo i profesjonalne zajmowanie się flipami wymaga wyspecjalizowanej wiedzy oraz odpowiednich środków.
Rodzaje flipów
Pierwszym z takich miniprocesów jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości, która ma potencjał by przynieść zysk. Tutaj warto podzielić flipy na dwie podkategorie. Flip klasyczny, czyli sprzedaż nieruchomości po wcześniejszym remoncie. Nabywca zakupuje nieruchomość w korzystnej cenie, a następnie remontuje ją lub odnawia, aby sprzedać ją z zyskiem. Druga grupa to tzw: home staging, polega na przygotowaniu nieruchomości na sprzedaż w taki sposób, aby wzrosła jej atrakcyjność w oczach potencjalnego kupującego. Od klasycznego flipa różni się tym, że nie mamy tutaj do czynienia z remontem, lecz z czynnościami mniej inwazyjnymi, np: odświeżenie ścian lub wywiezienie rzeczy po poprzednim właścicielu.
W zależności od tego jakiego rodzaju flipem chcemy się zająć, to powinniśmy obrać sobie za cel innego rodzaju okazje inwestycyjne. Home staging nie powinien wymagać od kupującego większych nakładów niż nakłady konieczne na lekkie odświeżenie nieruchomości. Z kolei przy flipie klasycznym musimy założyć wyższe koszty remontu, przez co inaczej powinniśmy podejść do szukania odpowiedniej okazji.
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Kolejnym z miniprocesów jest wspomniane dodanie wartości do nieruchomości. Tak jak w poprzednim przypadku wszystko zależy od tego z jakiego rodzaju flipem mamy do czynienia. Home staging pochłonie mnij czasu i kapitał, ale też takie odświeżanie spowoduje mniejszy wzrost wartości niż w przypadku flipa klasycznego. Flip klasyczny z kolei pochłonie znacznie więcej czasu i pieniędzy, ale za to ma potencjał na zdecydowanie większe zyski dla flipera niż home staging. W tym miejscu warto zaznaczyć, że istotne jest to by zdecydować do jakiego stanu chcemy doprowadzić przeznaczoną na sprzedaż nieruchomość. Musimy zdecydować, czy decydujemy się wykonywać wykończenie mieszkania czy też pozostawimy je w tzw: stanie deweloperskim. Mieszkania w stanie deweloperskim wymagają mniejszych nakładów, jednak podobnie jak w poprzednim przykładzie dają mniejszy zysk.
Podsumowanie
Każdy z podanych rodzajów flipów posiada własną specyfikę i wymaga innego planowania oraz innych środków, dlatego ważne jest to by na samym początku obrać to, którym z danych flipów chcemy się zająć i w jakiej formie chcemy sprzedać nieruchomość.