Wiele rekomendacji inwestycyjnych mówi o obstawianiu akcji. Nawet najbardziej konwencjonalni i renomowani analitycy czasami używają tego terminu, gdy sugerują zakup akcji. O ile jednak do pewnego stopnia istnieją podobieństwa między podjęciem decyzji o zakupie akcji a próbą szczęścia w grze losowej, to inwestowanie nie jest hazardem w kasynie.
Podobieństwa:
- Obie czynności wykonuje się po to, by zarobić pieniądze: choć istnieje możliwość przegranej, to w obu przypadkach intencją jest powiększenie swojego majątku.
- Zwykle wcześniej decydujemy (lub powinniśmy), jak duże ryzyko jesteśmy skłonni podjąć, ile jesteśmy skłonni stracić.
- Ważny jest komponent psychologiczny, zarówno w emocjach, które obie czynności mogą wywołać, jak i w stresie i zdolności do wytrzymania presji, która jest wymagana przy podejmowaniu decyzji.
Różnice:
- Inwestowania nie należy utożsamiać z hazardem. Kiedy zakład jest zawierany w kasynie, obowiązują prawa losu, więc wybrana opcja jest tak samo dobra jak każda inna.
- Jak jednak łatwo zrozumieć, w przypadku inwestowania nie powinno tak być, gdyż znajdą się alternatywy, które przynajmniej teoretycznie są lepsze.
- Oczywiście, nawet przy dobrej metodologii trudno jest trafić w 100% przypadków.
Wartość akcji
Kiedy stawiasz zakład, ryzykujesz pieniądze za nic. Albo, mówiąc inaczej, na mniej lub bardziej odległą szansę, że w coś trafisz.
Natomiast inwestując, nabywasz aktywa – na przykład akcje – z których możesz uzyskać zwrot na różne sposoby: poprzez dywidendy, kupując je i sprzedając, wynajmując itp. Dlatego w przeciwieństwie do hazardu (który kończy się w momencie losowania), inwestycje mogą zapewnić zyski przez wiele lat. Jeśli chcesz poprawić swoją strategię hazardową, to w http://www.bukosfera.pl znajdziesz najbardziej wartościową wiedzę na ten temat.
Inwestycje muszą być oparte na informacjach
Obstawiając w kasynie lub grając na loterii, zdajemy się wyłącznie na przypadek – jest to kwestia prawdopodobieństwa. Inwestując, powinniśmy jednak opierać się na informacjach. Dwa główne nurty analizy inwestycyjnej, analiza techniczna i analiza fundamentalna, są – na swój sposób – oparte na danych.
Nie inwestuje się przez przypadek, modę czy przypadkowość, inwestuje się, bo stoją za tym powody. Jeden z guru inwestycji fundamentalnych, Benjamin Graham, nauczyciel Warrena Buffetta, stwierdził, że „operacja inwestycyjna to taka, która po wyczerpującej analizie obiecuje bezpieczeństwo kapitału i odpowiedni zwrot”.