W 2017 roku kryptowaluty opanowały świat w ogromnym szumie. Potem przyszła faza korekty i ceny załamały się. Niemniej jednak: Bitcoiny i inne kryptowaluty dostępne na rynku są przyszłością. Powodem tego są nie tyle same waluty, co przede wszystkim technologia – blockchain.
Wzrost ceny o ponad 1000% i rekordowy poziom 20 000 dolarów osiągnięty w 2017 roku dla kryptowaluty Bitcoin. Nawet po dramatycznej korekcie cen kryptowalut o około 75% w 2018 roku czar pozostaje nieprzerwany. Czym jest Bitcoin i kto za tym stoi? Stoi za tym technologia o nazwie blockchain. Blockchain to zdecentralizowany rejestr danych, który służy do przesyłania informacji, takich jak transakcje finansowe.
Jak działa bitcoin?
Transakcje są przechowywanych w tak zwanym bloku. Blok ten jest dołączony do istniejących bloków, dlatego technologia nazywana jest również blockchainem. Wszystko ma strukturę liniową – tzn. ruchu kryptowalut można zawsze prześledzić. Każdy blok otrzymuje znacznik czasu. Nowy blok jest połączony z poprzednim blokiem za pomocą kryptograficznej „wartości kontrolnej”. Ta wartość kontrolna nazywana jest wartością skrótu. Zawiera sumę kontrolną wszystkich informacji. Zapobiega to duplikowaniu i zapewnia, że nowe rekordy są dołączane we właściwej kolejności.
Wszystkie transakcje uczestników są przechowywane decentralnie na różnych komputerach. Im więcej komputerów uczestniczy w potwierdzaniu transakcji, tym lepiej zdecentralizowana baza danych może chronić się przed próbami manipulacji. Wszystkie transakcje są zatem przejrzyste, niezmienne i możliwe do prześledzenia. Jak zweryfikować poszczególne bloki w łańcuchu? Zajmują się tym tak zwani „górnicy”. Udostępniają moc obliczeniową swojego komputera. Za energochłonne i kosztowne tworzenie bloków otrzymują w nagrodę nowo wykopane bitcoiny (nagroda za blok). W sumie jest tylko 21 milionów bitcoinów, które można wydobyć. Według obliczeń to maksimum powinno zostać osiągnięte w 2130 roku. Cena bitcoina zależy od podaży i popytu na rynku kryptowalut.
Kto wynalazł Bitcoina?
Jak dotąd nie jest jasne lub sporne, kto jest odpowiedzialny za blockchain Bitcoina. Pierwsza specyfikacja technologii blockchain jako zdecentralizowanego systemu zarządzania bazami danych została opublikowana w białej księdze w 2008 roku. Zalety wirtualnych pieniędzy są oczywiste. Nie mogą wystąpić zduplikowane transakcje, ponieważ technicznie przelew można wykonać tylko do jednego odbiorcy. Ponadto nie ma możliwości kredytu lub zadłużenia, ponieważ nie ma debetu. Procesy płatności są przejrzyste, ponieważ każda płatność może być powiązana z adresem Bitcoin i może być przeglądana przez dowolnego użytkownika. Ponadto natura technologii blockchain zapewnia niezmienność, niemożliwość zatrzymania i nieodwołalność transakcji.
Ale wciąż pozostaje kwestia nieodwracalności: płatności nie można wycofać, a zużycie energii jest nieproporcjonalnie wysokie. Ponadto istnieje również ryzyko całkowitej utraty lub kradzieży kryptowalut, a także możliwe są ataki hakerskie.
Problem, który pojawił się przede wszystkim podczas poprzedniego absolutnego szczytu: górnicy wymagani do przetwarzania transakcji czasami mają trudności z utworzeniem wystarczającej liczby nowych bloków ze względu na dużą liczbę transakcji. Prowadzi to do wyższych kosztów transakcji i długiego czasu oczekiwania.
Czy bitcoiny są uznawane za środek płatniczy?
Jak będą się rozwijać bitcoiny, na pewno trudno określić. Jedno jest pewne to to, że blockchain jest naprawdę interesujący. Z każdej strony jednak słychać zaprzeczenia ze strony banków, jakoby bitcoiny stały się tradycyjnymi pieniędzmi ze względu na surowe ograniczenia ilościowe oraz brak scentralizowanych regulacji i nadzoru. Ponadto, ze względu na silne wahania cen, funkcja jako środek płatniczy i magazyn wartości jest ogólnie postrzegana z dużym sceptycyzmem. Niemniej jednak można już znaleźć wiele punktów akceptacji, które pokazują Bitcoiny jako bardzi dobrą opcję płatności. Biorąc pod uwagę fakt, że oprócz Bitcoinów pojawiło się już ponad 1000 innych kryptowalut cierpi również na praktycznym wykorzystaniu wirtualnych pieniędzy jako środka płatniczego. Bitcoiny i inne wirtualne waluty są oficjalnie postrzegane przede wszystkim jako spekulacyjny produkt inwestycyjny dla świadomych ryzyka inwestorów. Dlatego zaleca się dużą ostrożność w przypadku produktów finansowych opartych na Bitcoinach.