Produktywna nauka to marzenie większości uczniów, bez względu na to, na jakim etapie swojej edukacji są. Jedną z najbardziej zachwalanych metod jest pomodoro. Korzystając z niej, można znacznie zwiększyć swoją efektywność, lepiej zarządzać czasem i polepszyć swoje skupienie. Nie jest ona wcale skomplikowana, wymaga przygotowania tylko jednej rzeczy i może pomóc każdemu uczniowi.
Dokładnie określone bloki czasowe
Metoda pomodoro polega na pracy w blokach czasowych. Okres pracy zgodnie z nią dzieli się na cykle, a w skład każdego z nich wchodzi część pracy i odpoczynku. Pierwsza z nich trwa zazwyczaj 25 minut, a druga 5, ale ich ostateczny czas zależy od korzystającej z nich osoby. Można dowolnie je do siebie dostosowywać, pamiętając przy tym, aby zachować opisane wyżej proporcje. Tyle czasu wystarczy, żeby efektywnie pracować nad jednym zadaniem i odpocząć po jego wykonaniu. W ten sposób umysł nie doznaje zastojów, ma się czas na odetchnięcie od materiału i nie czuje się przytłoczenia pracą.
Portal poleca: Szukasz pracy i chcesz napisać CV, któremu żaden pracodawca się nie oprze? – sprawdź czego nie powinno się umieszczać w CV!
Odciążanie od konieczności rejestrowania czasu
Metoda pomodoro ma kilka zalet, ale najważniejszą z nich jest odciążenie od konieczności pilnowania swojego czasu. Osoba z niej korzystająca wie, ile poświęca na każde zadanie i jaki przysługuje jej potem odpoczynek. Nie męczy się zbyt długim siedzeniem przed ekranem, nie daje sobie możliwości rozproszenia się mediami społecznościowymi, bo wie, że zaraz przyjdzie na nie czas. Ta metoda to najlepszy sposób na nauczenie się zarządzania swoim czasem i wyczucie, ile spędza się go na poszczególnych zadaniach. Dobrze stosowana pomoże zdążyć ze wszystkim bez stresu.
Metoda dla każdego
Dużą zaletą metody pomodoro jest to, że sprawdzi się bez względu na to, jakie zadania ma się do wykonania. Korzystają z niej głównie uczniowie szkół średnich i studenci, ale sprawdzi się także dobrze w jednoosobowych działalnościach gospodarczych, gdzie przerwę w intensywnej pracy można poświęcić na zrobienie sobie herbaty czy przejrzenie poczty. Podział pracy na cykle i uwzględnienie w nich odpoczynku znacznie zwiększa efektywność oraz poprawia skupienie, bo daje umysłowi czas na regenerację. Warto wypróbować metodę pomodoro, jeśli ma się z tym problem.