Jak możemy uczyć się o finansach?

Mimo że każdy z nas ma na co dzień do czynienia z pieniędzmi, tylko niewielki odsetek z nas ma o finansach wystarczającą wiedzę, żeby móc swobodnie i z głową się nimi posługiwać. Dziś niechęć do pieniądza, przekonanie, że daje nam szczęście albo wręcz przeciwnie, że przysłania nam to, co naprawdę ważne w życiu to dominujące postawy. A tymczasem pieniądz sam w sobie nie jest ani zły, ani dobry, trzeba tylko wiedzieć, jak się z nim obchodzić.

Dowiaduj się, czym są pieniądze

W pierwszej kolejności naszą edukację musimy rozpocząć od najważniejszego zagadnienia: czym w zasadzie są pieniądze. Wielu z nas utożsamia je z marzeniami, rachunkami albo życiem, przez co robimy wszystko, żeby było ich w naszym życiu jak najwięcej. Tymczasem pieniądze to tylko środek płatniczy, który niekoniecznie przekłada się na jakiekolwiek sfery naszego życia. Oczywiście są osoby, które muszą podchodzić do niego jak do dobra koniecznego do przeżycia, ale jeśli masz ten komfort, że pieniędzy nie brakuje Ci na samo życie, to nie traktuj ich jak wyznacznik swojej wartości albo biletu do szczęścia.

Przeliczaj pieniądze na godziny pracy

Jeśli nie wiesz, jaką wartość realnie mają pieniądze, to czas się nad tym pochylić. Wcale nie jest to liczba zapisana na nich, bo w rzeczywistości ona sama niczego nie znaczy. Ceny towarów nie wyznaczają wcale środki, które posiadamy, ale praca, jaką włożyliśmy w to, żeby je zdobyć. Oznacza to, że nowe spodnie nie kosztują Cię stu złotych, ale cały dzień twojej pracy. Pamiętaj przy tym, że twoje zarobki to nie brutto wyróżnione na umowie o pracę, ale netto, po potrąceniu wszystkich składek i podatku. Wtedy nie tylko zobaczysz, ile kosztują rzeczy, które kupujesz, ale także ile tak naprawdę jest warta twoja praca.

Naucz się zarządzać pieniędzmi

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasz status społeczny zależy nie od tego, ile zarabiamy, ale od tego, jak zarządzamy swoimi pieniędzmi. Ponownie w Polsce znajdziemy prawie dwa miliony ludzi, którzy nie są w stanie patrzeć na pieniądze inaczej, niż jak na ciągle brakujące środki do życia, ale są też osoby, którym niczego nie brakuje, a mimo to nie są w stanie rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Zamiast narzekać, że za mało zarabiasz, skup się na racjonalnym zarządzaniu swoimi pieniędzmi, żeby nie marnować ich na te wydatki, które ostatecznie okazują się tylko kaprysem albo błędem popełniamy pod wpływem impulsu.

Dodaj komentarz