Lista polskich funduszy ETF notowanych na GPW

ETF – dla wielu są najlepszy rozwiązaniem na długoterminowe inwestycje giełdowe. Nie trzeba na bieżąco analizować pojedynczych spółek, a liczy się cały indeks. Są wolne od zawirowań pojedynczych spółek i mocno uzależnione od ogólnego trendu panującego na danej giełdzie. Dodatkowo, fundusze zawsze można sprzedać i to w dowolnym momencie.

Fundusze ETF to fundusze inwestycyjne, które są zarządzane w ściśle określony sposób tak, by jak najdokładniej odwzorowały dany indeks giełdowy. Jak w indeksie następują ważne zmiany w jego strukturze, podobnie reaguje ETF.
Wadą funduszy ETF są niższe stopy zwrotu niż w przypadku FIO oraz FIZ (Fundusze Inwestycyjne Otwarte i Zamknięte), gdzie najważniejsza jest wysokość stopy zwrotu. Przy ETF liczy się wspomniane odwzorowanie danego indeksu, co czasem wiąże się z potencjalnie mniejszym zyskiem.

Jakie jeszcze atuty są po stronie ETF? Płynność, zdecydowanie płynność. Są one notowane na giełdach, a ich aktualna wartość zmienia się w czasie rzeczywistym w trakcie notowań. FIO czy FIZ są notowane raz dziennie, po zakończeniu sesji. FIO oraz FIZ sprzedamy wolniej niż ETF, których zakup lub zbycie następuje równie szybko, jak w przypadku zakupu tradycyjnych akcji.

Fundusze ETF na polskiej giełdzie

Łącznie mamy dwie firmy zajmujące się funduszami typu ETF na polskiej giełdzie. Będą to AgioFunds we współpracy z Beta Securities Poland SA oraz dobrze znany od wielu lat LyxorETF. Obecnie dostępnych do zakupu jest 9 funduszy typu ETF.

Fundusze ETF od LyxorETF

Fundusze ETF od LyxorETF są dobrze znane polskim inwestorom. Oba funkcjonują od przeszło 10 lat i przez ten okres osiągnęły stopy zwrotu liczone w setkach procent.

• ETFDAX – fundusz naśladujący niemiecki indeks giełdowy DAX, funkcjonuje od 2011 roku i osiągnął stopę zwrotu około 150% od początku swojego istnienia.
• ETFSP500 – fundusz naśladujące amerykański indeks giełdowy S&P500, również funkcjonuje od 2011 roku i osiągnął stopę zwrotu ponad 400% od początku funkcjonowania.

Fundusze ETF od AgioFunds & Beta Securities:

• BETAW20TR – fundusz naśladujący indeks WIG 20, notowany od 2019 roku.
• BETAM40TR – fundusz naśladujący indeks mWIG40, notowany od 2019 roku.
• BETAW20ST – fundusz naśladujący indeks WIG20-short, notowany od 2019 roku.
• BETAW20LV – fundusz naśladujący indeks WIG20-lev notowany od 2020 roku.
• BETANDXPL – fundusz naśladujący indeks NASDAQ-100, notowany od 2021 roku.
• BETASPXPL – fundusz naśladujący indeks S&P 500, notowany od 2021 roku.
• ETFBWTECH – fundusz naśladujący indeks WIGTECH, notowany od 2021 roku.

Dodaj komentarz