Inflacja, która obecnie dotyka w szczególności polską gospodarkę, jest wskaźnikiem pokazującym ogólny wzrost cen towarów i usług w danym okresie. Ta utrata siły nabywczej obywateli jest na porządku dziennym ze względu nie tylko na skutki pandemii, ale także na rezultaty w wymiarze gospodarczym ostatniej wojny na Ukrainie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są konsekwencje inflacji i zrozumieć, jak ten wzrost wpływa na oszczędności, w tym poście Ci to wyjaśnimy
Skutki inflacji
Co prawda skutki inflacji są negatywne dla gospodarki danego kraju, ale są przypadki państw, które wykorzystują ten wskaźnik do aktywizacji konsumpcji i konsolidacji swojej działalności gospodarczej. Ważne jest jednak odpowiednie zarządzanie inflacją, aby nie doszło do następujących konsekwencji inflacji:
Dewaluacja waluty: wzrost cen powoduje spadek wartości waluty, to co dziś jest warte określoną kwotę pieniędzy, w przypadku inflacji będzie warte więcej. Prowadzi to do utraty siły nabywczej przez konsumentów.
W przypadku codziennych czynności, takich jak zakupy w supermarkecie, obserwujemy, że za te same pieniądze, które wydaliśmy kilka tygodni temu, możemy tym razem kupić mniej produktów. Mamy zatem te same pieniądze o mniejszej wartości i nasza siła nabywcza maleje.
Zmniejszenie oszczędności: Innym społecznym skutkiem inflacji jest zmniejszenie oszczędności. Biorąc pod uwagę utratę wartości pieniądza, ludzie nie oszczędzają w scenariuszu inflacyjnym.
Niedogodności dla wierzycieli: przy inflacji koszt długu i odsetek nie zmienia się, ale maleje. Na przykład, jeśli jedna osoba pożycza drugiej 100 złotych, osoba, która jest winna tę kwotę, nadal jest winna 100 złotych. Ale przypadek wierzyciela jest inny, bo te 100 złotych nie będzie warte tyle samo ze względu na inflację. Czy inflacja również wpływa na chwilówki? Odpowiedź znajdziesz w inwestum.pl
Wpływ inflacji na przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwa, zarówno małe, średnie jak i duże, również odczuwają społeczne skutki inflacji. Choć oczywiście nie wszystkie w ten sam sposób. Utrata siły nabywczej jest odczuwalna w konsumpcji, która jest ograniczana przez rosnące ceny. Pracownicy otrzymują ten sam dochód, ale mogą kupić mniej produktów. Ponadto, jeśli ceny surowców wzrosną, ucierpią na tym dostawcy, co prawdopodobnie spowoduje, że podniosą oni swoje ceny.